Ze smutkiem żegnamy mieleckiego poetę, Wiesława Kulikowskiego (1935-2021), który zmarł 1 sierpnia po długiej i ciężkiej chorobie.
Wiesław Kulikowski urodził się w okolicach Grodna (na Kresach Wschodnich), ale przez całe dorosłe życie związany był z Mielcem, gdzie żył, pracował i tworzył poezję. Był absolwentem mieleckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Konarskiego. W 1970 roku ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie i jako nauczyciel języka polskiego pracował w Liceum Medycznym w Mielcu do 1994 r. W 1990 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Jego pierwsze wiersze ukazały się na łamach „Kultury i życia”, „Kameny”, „Nowin Tygodnia” (dodatek „Nowin Rzeszowskich”) i „Widnokręgu”.
Wiesław Kulikowski wydał ponad 20 tomików poezji. Pierwszy tomik pt. „Zbieranie szronu” ukazał się w 1967 r., ostatni – „Odloty białych żurawi” opublikowano w 2016 r.
Jego utwory publikowane były w wielu czasopismach literackich, m.in. w „Życiu Literackim, „Tygodniku Kulturalnym”, „Literaturze”, „Dekadzie Literackiej”, „Sycynie”, w „Nowej Okolicy Poetów”, „Frazie”, „Toposie”, „Profilach”. Także mieleckie wydawnictwa, takie jak „Mieleckie zapiski” i „Rocznik Mielecki”, publikowały wiersze poety.
Poeta należał do Klubu Młodych Pisarzy „Gwoźnica”, działającego w Rzeszowie w ramach ogólnopolskiego Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy.
Od 1975 do 1981 r. należał do Związku Literatów Polskich. Od 1990 r. był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (Oddział Krakowski).
W 1994 r. otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Mielca, a w 1996 r. został laureatem Nagrody Literackiej I stopnia Miasta Rzeszowa. W 2003 r. otrzymał „Albertusa” – nagrodę honorową Funduszu Kulturalno - Charytatywnego im. Adama Chmielowskiego – Brata Alberta w Mielcu. W 2019 r. otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Samorządowe Centrum Kultury wielokrotnie organizowało spotkania literackie z poetą i współfinansowało wydanie jego tomików poezji (w tym ostatniego z 2016 r. pt. „Odloty białych żurawi”).
Rodzinie i Przyjaciołom poety składamy wyrazy współczucia.