Na wystawie zaprezentowano ilustracje do często zapomnianych już wierszy, bajek i opowiadań z przedwojennych czytanek, z których nasze babcie i prababcie uczyły się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Autorzy prac to laureaci wielu nagród, kontynuatorzy dorobku i tradycji „Polskiej szkoły ilustracji”: Artur Gołębiowski, Hanna Grodzka-Nowak, Zbigniew Kołaczek, Halina Kuźnicka, Jolanta Marcolla, Franciszek Maśluszczak, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Krystyna Michałowska, Leszek Ołdak, Wanda Orlińska, Bogusław Orliński, Stanisław Ożóg, Jowita Płoszajska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz i Katarzyna Stanny.
Głównym źródłem inspiracji dla artystów był podręcznik szkolny: Zofii Pfauówny i Stanisława Rossowskiego „Pierwsze czytania dla szkół powszechnych”. Zgodnie z obowiązującym wówczas programem szkolnym zawierał on teksty o treści religijnej, patriotycznej i wychowawczej, czytania z programu historii, przyrody, geografii, baśnie i legendy, bajki, czytania o treści uczuciowej lub żartobliwej. Źródłem inspiracji dla artystów były również wiersze, przygotowywane przez nauczycieli na akademie szkolne organizowane z okazji różnych uroczystości.
Wystawę uzupełniają teksty ilustrowanych wierszy, bajek i opowiadań zamieszczone w oryginalnym brzmieniu. Autorami ich są zarówno znani poeci, jak Maria Konopnicka, Adam Mickiewicz, Stanisław Jachowicz, Janina Porazińska, Bronisława Ostrowska, ale też mniej dziś znani, lecz popularni w okresie międzywojennym, jak np. Stanisław Rossowski. Na wystawie znajdują się też wiersze anonimowe, które weszły do skarbnicy dziecięcego folkloru i stanowią ważny wkład w tzw. kulturę tradycyjną.
Utwory te przetrwały jeszcze gdzieniegdzie w starych podręcznikach i czasopismach, gromadzonych m.in. w Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Pomagają poznać nie tylko ówczesne programy szkolne, lecz także zainteresowania dzieci, ich zabawy, lektury i codzienne zajęcia, jakże inne od zajęć współczesnych dzieci.
Wystawa przybliża ilustrację jako dziedzinę sztuki i jej twórców. Ukazuje różne techniki, różne możliwości interpretacji tego samego tematu, ale też różne sposoby widzenia zarówno zdarzeń historycznych, jak i codzienności sprzed stu lat.
Wystawa jest efektem dwóch edycji Ogólnopolskiego Pleneru Ilustratorów zorganizowanego przez autora projektu - Marię Grażynę Szpyrę - w Krasnobrodzie w 2013 i 2014 roku. W plenerze uczestniczyli artyści znani z prezentowanych już wcześniej w Galerii ESCEK Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu wystaw.
Wystawa będzie czynna od 14 lutego 2022 – do 13 marca 2022.