Dom Kultury SCK w Mielcu
zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby
autorstwa Krzysztofa Brzuzana
7 października 2022, godz. 18.00
Galeria ESCEK - Dom Kultury SCK w Mielcu
wstęp wolny
wystawa czynna: 7-30 października 2022
Krzysztof Brzuzan
Polski artysta rzeźbiarz, urodzony w 1956 roku w Bolesławcu Śląskim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 1980 r. Dwukrotnie został stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuk. Ukończenie praktyk w czterech pracowniach materiałowych (ceramiki, drewna, kamienia i brązu) wykształciły wszechstronny warsztat artysty. Od 1980 roku związany jest zRzeszowem. W Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych uczył metaloplastyki i snycerki. Był wielokrotnie nagradzany w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych. Jedną z licznych realizacji artysty jest projekt mieleckiego pomnika ks. kard. Stefana Wyszyńskiego na osiedlu Smoczka.
Recykling kulturowy
Artysta urodził się niedługo po wojnie, na Dolnym Śląsku. To miejsce stanowiło niezwykle bogatą tkankę kulturową, na której postępowała nieustanna degradacja, czego Krzysztof Brzuzan jako dziecko był naocznym świadkiem. Z jednej strony była to fascynująca przestrzeń do zabaw, z drugiej strony jednak wrażliwość artysty cierpiała z powodu degradacji bezpańskich obiektów kultury, które – porzucone przez państwo, niszczały.
Po studiach związał się z Podkarpaciem, gdzie sytuacja była podobna. Było to kolejne miejsce na styku kultur, w którym trwał proces niszczenia pięknego dorobku kulturowego. I znów brak troski o tę materię wywołał u artysty niepokój.
„Recykling kulturowy” jest wynikiem rozwoju duchowego i życiowego artysty, to efekt jego osobistej wrażliwości na piękno. Artysta wyszukuje elementy, łączy je i przywraca do obiegu kulturowego. Drewno z dna beczki czy porzucone w ziemi, przerdzewiałe gwoździe, niecki, porzucona w pokrzywach blacha zdarta ze starej cerkwi zostały odzyskane, by stać się wartościowym nośnikiem pamięci o przenikających się kulturach pogranicza.
Wystawa Recykling kulturowy zawiera około 60 rzeźb.