Setna rocznica urodzin Ireny Nowakowskiej, która przypada na 20 kwietnia, jest okazją do przypomnienia Jej zasług dla mieleckiej kultury. Irena Nowakowska przez wiele lat była zastępcą dyrektora, a potem dyrektorem mieleckiego Domu Kultury. Do pracy w Zakładowym Domu Kultury WSK Mielec przyszła w 1961 roku jako instruktor do spraw programowych. W niedługim czasie została zastępcą dyrektora do spraw programowych Zakładowego Domu Kultury WSK Mielec (później Robotniczego Centrum Kultury). W 1987 r. objęła funkcję dyrektora RCK, którą pełniła aż do przejścia na emeryturę, czyli do 1990 r. Współorganizowała i inicjowała ogólnopolskie projekty, wśród których były takie cykliczne wydarzenia jak: Ogólnopolskie Spotkania Folklorystyczne „Jarmark Pieśni i Tańca”, Ogólnopolskie Spotkania Rzeźbiarskie. W bieżącej działalności instytucji koncentrowała się szczególnie na opiece nad zespołami artystycznymi, wystawami i ekspozycjami w galeriach, a specjalną troską otaczała spotkania z czołowymi polskimi twórcami: literatami, reżyserami, kompozytorami i publicystami. Jak pisze Józef Witek w „Encyklopedii Miasta Mielca”: ,,Była współautorem koncepcji utworzenia Robotniczego Centrum Kultury w Mielcu jako formy regionalnego zintegrowania sił i środków dla tworzenia możliwie bogatej i szerokiej oferty kulturalno-oświatowej w Mielcu i miejscowościach, skąd dojeżdżali ludzie do pracy w WSK i innych mieleckich zakładach”.
Mieleckiej kulturze poświęciła większość życia zawodowego, za co uhonorowana została wieloma ważnymi odznaczeniami: Krzyżem Kawalerskim OOP, Medalami 30-lecia i 40-lecia Polski Ludowej, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Odznaką „Przyjaciel Szkoły” oraz wpisem do Księgi Zasłużonych dla Miasta Mielca (1982). Formą uznania było także powierzenie jej funkcji matki chrzestnej statku m/s „Mielec”, wodowanego w 1979 r.
W 1989 r. utworzyła Fundusz Charytatywny im. Adama Chmielowskiego – brata Alberta, który funkcjonuje do dziś i cieszy się dużym uznaniem w środowisku. Obecnie jej dzieło w Funduszu kontynuuje jej syn, Zdzisław Nowakowski.
Irena Nowakowska zmarła 5 II 2017 r. i jest pochowana na cmentarzu komunalnym w Mielcu.