Park za Domem Kultury SCK otrzymał decyzją Rady Miejskiej swojego Patrona, Stanisława Lachmana, już w 2017 roku. W niedzielę, 12 czerwca, w parku odbyły się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Patrona i koncert z udziałem Chóru Mieszanego „Melodia”, Mieleckiej Orkiestry Dętej wraz z solistami.
Popołudnie dla Stanisława Lachmana
Janusz Pacholec, prowadzący uroczystość, zarysował sylwetkę Stanisława Lachmana, podkreślając niezwykłą odwagę i bohaterstwo Patrona w czasie II wojny światowej, jego trudne losy po wojnie, a także zasługi, jakie położył dla środowiska mieleckiego. Stanisław Lachman od roku 1933 roku pracował jako nauczyciel w gimnazjum i liceum w Mielcu. W tym czasie założył gimnazjalny chór męski „Melodia”, a trzy lata potem żeński i mieszany. W 1987 r. imię St. Lachmana przyjęło Towarzystwo Śpiewacze „Melodia”.
W uroczystości uczestniczyli: prezydent Mielca Jacek Wiśniewski oraz zastępca prezydenta, Adriana Miłoś. Prezydent Mielca ciepło wspomniał Patrona, a potem wraz z prezeską Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia, Haliną Żalą, odsłonił tablicę poświęconą Stanisławowi Lachmanowi, którą umieszczono przy jednej z alejek parkowych.
Przy tablicy pamiątkowej podczas całej uroczystości stał poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Lachman w Brzezinach, miejscowości, z której pochodził Patron. Gośćmi specjalnymi byli: Małgorzata Przydział, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach oraz Stanisław Sikora, prezes chóru „Gloria” z Brzezin.
Małgorzata Przydział podziękowała chórowi „Melodia” za to, że przyczynił się do odkrycia dla mieszkańców Brzezin patriotycznej rodziny Lachmanów. Opowiedziała, jak społeczność Brzezin zainteresowała się faktem, iż grób Lachmana jest miejscem odwiedzin chóru z Mielca, który składa tam kwiaty i wykonuje utwory muzyczne. Dzięki temu zaczęto szukać informacji na temat rodziny Lachmanów i odkryto że nie tylko Stanisław Lachman, ale także jego siostra Maria i brat, który zginął w Oświęcimiu podczas II wojny światowej, zapisali piękne patriotyczne karty w naszej historii. Dzięki temu SP 2 w Brzezinach otrzymała imię Marii Lachman. Małgorzata Przydział wyraziła nadzieję na współpracę miast, które połączyła rodzina Lachmanów. Prezes chóru „Gloria” z Brzezin opowiedział o współpracy, jaką nawiązały oba chóry – chór „Melodia” z Mielca i „Gloria” z Brzezin.
W koncercie, który odbył się po uroczystościach odsłonięcia tablicy, nie mogło zabraknąć pieśni w wykonaniu Chóru Mieszanego „Melodia” im. Stanisława Lachmana. Wystąpiła też Mielecka Orkiestra Dęta wraz z solistami: Zbigniewem Soją, Aleksandrą Malczyńską oraz Robertem Uchwatem. W części oficjalnej koncertu publiczność miała okazję wysłuchać pieśni patriotyczne i poezję wybitnych polskich poetów epoki romantyzmu. W drugiej, rozrywkowej – piosenki z repertuaru m.in. Mieczysława Fogga, Marii Koterbskiej, Jerzego Połomskiego, Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny. Recytatorami byli członkowie Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia”.
Zarówno chór jak i orkiestrę przygotował i poprowadził Maciej Fijałkowski.