Dom Kultury, od 1997 r. działający w ramach Samorządowego Centrum Kultury, od początku swojego istnienia pełnił rolę kulturalnego i społecznego centrum miasta i regionu mieleckiego. Budowę Domu Kultury, który powstał w 1953 r., sfinansował największy ówczesny pracodawca miasta, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego. Budynek wybudowany w stylu socrealizmu stanął w centralnej części osiedla fabrycznego. Od tamtej pory był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany. Największe zmiany dokonały się na początku lat 70. XX wieku oraz w 1999 r., gdy nad restauracją „Odyseja” wybudowano pawilon Centrum Wystawienniczo-Promocyjnego.
Aż do 1992 roku właścicielem Domu Kultury było PZL-Mielec. Placówka wielokrotnie zmieniała nazwy. Mielczanie znali ją m.in. jako Zakładowy Dom Kultury WSK-PZL-Mielec, Robotnicze Centrum Kultury, czy Miejski Ośrodek Kultury.
Obecnie działalność kulturalna Mielca znajduje się w rękach samorządu, stąd nadzór nad Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu sprawuje Gmina Miejska Mielec.
Dom Kultury zbudowano z myślą, iż ułatwi on dostęp do kultury, wspomoże działalność klubów, stowarzyszeń, a nawet organizacji społecznych. Działalnością najbardziej widoczną dla mieszkańców miasta i regionu od zawsze była organizacja koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, spotkań, przeglądów, czy warsztatów artystycznych. Dom Kultury był także angażowany w organizację czy współorganizację obchodów świąt i rocznic państwowych i samorządowych.
Od zawsze w murach Domu Kultury odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży. Obecnie ich skala jest imponująca. Na zajęcia edukacji artystycznej (zajęcia taneczne, wokalne, teatralne, plastyczne) co tydzień przychodzi do Domu Kultury (łącznie z filią na os. Lotników) blisko 1200 młodych mielczanek i mielczan. Dom Kultury zainicjował dodatkowo współpracę ze szkołami podstawowymi w zakresie edukacji artystycznej, w której uczestniczy ponad 120 osób.
Prowadzi tu działalność wiele zespołów artystycznych, wśród których lideruje ZPiT „Rzeszowiacy”. Instruktorzy DK prowadzą 9 zespołów tanecznych, 7 grup muzycznych, 4 grupy teatralne (dziecięce, młodzieżowe, seniorskie), 3 grupy plastyczne oraz warsztaty wokalne i taneczne. W 2013 r. w ramach DK reaktywował działalność Teatr „Rozmaitości” im. Stefana Ostrowskiego, który raz w roku wystawia na scenie nową sztukę.
Dopełnieniem jest działalność Mieleckiego Uniwersytetu Dziecięcego, który od 2013 r. prowadzi zajęcia, warsztaty i wykłady z wielu dziedzin nauki, kultury i sztuki. Dom Kultury wspomaga także działalność Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W Domu Kultury znajduje się galeria sztuki ESCEK, która jest miejscem kilkunastu wystaw rocznie.
Dom Kultury służy życzliwą pomocą mieleckim stowarzyszeniom twórców i miłośników kultury i sztuki: Stowarzyszeniu Twórców Kultury Plastycznej im. Jana Stanisławskiego, Klubowi Środowisk Twórczych działającemu przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej. Dom Kultury wspiera lokalnych twórców, poprzez możliwość prezentacji ich dokonań (wystawy, koncerty, spotkania autorskie).
Dom Kultury SCK co roku organizuje wiele imprez o szerokim zasięgu oddziaływania. Dziesiątki tysięcy publiczności skupia coroczna impreza plenerowa Dni Mielca, podczas której obok występów znanych zespołów muzyki popularnej prezentują się muzycy z Mielca i powiatu mieleckiego. Najbardziej prestiżowym wydarzeniem jest Mielecki Festiwal Muzyczny (pierwsza edycja odbyła się w 1997 r.), któremu patronuje m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, TVP KULTURA, „Dwójka” Polskiego Radia, TVP Rzeszów, Radio Rzeszów oraz regionalne i lokalne media. Spośród wielu wydarzeń organizowanych przez DK wymienić należą też: Miejski Dzień Dziecka „Dziecinada”, Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Pasikonik”, Przegląd Dziecięcych Grup Teatralnych „Scenażeria”, Ogólnopolski Festiwal Tańca Współczesnego, Przegląd Szkolnych Zespołów Tanecznych „Dance", Turniej Tańca Towarzyskiego „Przedszkolak", Mieleckie kolędowanie czy Festiwal Pieśni Maryjnych.
Od początku istnienia Domu Kultury, funkcjonuje w nim kino „Galaktyka” (niegdyś „Metalowiec”), które zajmuje wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach kin i jest doceniane za upowszechniania kultury filmowej oraz projekty edukacyjne, np. Kino-szkoła i „Nowe horyzonty”.
Od kilku lat tradycją Domu Kultury stało się organizowanie dla mielczan wieczoru sylwestrowego z muzyką i atrakcjami.
Od 2015 r. na osiedla Lotników działa filia DK „Kulturnik”, która zajmuje się w głównej mierze edukacją artystyczną.