Zespół Muzyki Dawnej „Hortus Musicus” działa przy Samorządowym Centrum Kultury od 1998 roku, a jego celem i przesłaniem jest zachęcenie młodych ludzi do obcowania z piękną muzyką dawnych epok, poznawanie brzmienia oryginalnych instrumentów. Młodzi muzycy – kolejne pokolenia utalentowanych muzycznie uczniów mieleckich szkół – podczas występów przed publicznością występują w kunsztownych, starodawnych strojach.
Hortus Musicus od lat przyciąga uwagę nie tylko mieleckiej publiczności. Dorobek artystyczny zespołu jest bardzo bogaty. Od lat jest jednym z najlepszych zespołów muzyki dawnej w swojej kategorii wiekowej w Polsce. Uczestniczy w wielu festiwalach, koncertach, warsztatach muzycznych, odnosząc liczne sukcesy. Niewątpliwie największym z nich jest wielokrotny udział w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu i zdobyte na nim wyróżnienia i nagrody - złota (2013), srebrne (2002, 2011, 2012, 2017, 2020) i brązowe (2003, 2010, 2011, 2016, 2018, 2019) Harfy Eola.
Konsekwencją sukcesów na kaliskim festiwalu są zaproszenia do udziału w koncertach i festiwalach na terenie całej Polski. I tak zespół wielokrotnie uczestniczył w festiwalach muzyki dawnej m.in. w: Bierzwniku, Świeradowie Zdroju, Starachowicach, Gorzowie Wielkopolskim, Polkowicach, Przemkowie, Żywcu, Dębnie, Tarnowie, Kaliszu, Busku-Zdroju, Warszawie, Jarosławiu i Radomiu, a także niemieckim mieście Lohne. Reprezentował województwo podkarpackie na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze w 2000 roku, występując tam z szeregiem koncertów. Oczywiście Hortus Musicus nie zapomina o rodzimej publiczności, uświetniając swymi koncertami różnorodne imprezy lokalne. Jest laureatem mieleckiej nagrody „Albertus”.
Do sukcesów można zaliczyć także uczestnictwo w nagraniu „Psalmów Mikołaja Gomółki”, koncerty w rzeszowskim studio radiowym, transmitowane przez program II PR oraz wydanie płyty, na której znalazła się muzyka z trzech okresów działalności zespołu, wykonana między innymi na kopiach instrumentów dawnych.
Zespół założył i od początku istnienia zespołu prowadzi Tomasz Nowakowski.
Skład zespołu ulega ciągłej rotacji. Wykształcił już wielu muzyków zafascynowanych urokiem muzyki dawnej. Obecnie jest to grupa instrumentalna, wykonująca utwory z epoki średniowiecza, renesansu i baroku.
Występuje w składzie:
- Kornelia Cudo - skrzypce, fidel
- Agnieszka Guła - flety
- Kamil Leśniak - wihuela
- Kalina Rokosz – flety, skrzypce, instrumenty perkusyjne
- Patryk Skrzypek. – instrumenty perkusyjne