Dom Kultury w powojennej historii Mielca był głównym ośrodkiem życia kulturalnego i społecznego mieszkańców miasta i regionu. Rozpoczynał swoją działalność w momencie powstania w 1953 r. jako Zakładowy Dom Kultury WSK Mielec, potem zmienił nazwę na Robotnicze Centrum Kultury WSK, po przemianach ustrojowych z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych przez kilka lat działał jako Miejski Ośrodek Kultury, by wreszcie od 1 stycznia 1998 r. wejść w strukturę nowej jednostki organizacyjnej - Samorządowego Centrum Kultury.
W przeciągu swojej 60.letniej historii Dom Kultury realizował misję upowszechniania kultury i sztuki poprzez różnorodne formy aktywności. Organizowano koncerty muzyczne, recitale poetyckie, spektakle teatralne i wszelkiego rodzaju imprezy plastyczne, muzyczne i teatralne dla dzieci i młodzieży. Z ważniejszych imprez wymienić należy: "Ogólnopolskie Spotkania Folklorystyczne - Jarmark Pieśni i tańca", "Ogólnopolskie Spotkania Rzeźbiarskie", "Dni Mielca", "Dni Młodości". W latach dziewięćdziesiątych, już w ramach SCK organizowane były: "Juwenilia", "Ogólnopolskie Prezentacje Folkloru i Rzemiosła Ludowego", „Dni Kultury Narodów”, „Międzynarodowy Festiwal Muzyczny". Dodać do tego jeszcze należy wszelkiego rodzaju przeglądy i konkursy artystyczne, wystawy, konferencje, targi i giełdy. Ponadto Dom Kultury służył i nadal służy jako miejsce obchodów rocznic i uroczystości zarówno państwowych jak i lokalnych. Mają tu także siedziby: Towarzystwo Śpiewacze "Melodia" i Stowarzyszenie Twórców Kultury Plastycznej im. Jana Stanisławskiego.
Minione 60 lat działalności Domu Kultury obfitowało w wiele sukcesów artystycznych zarówno w skali regionalnej, ogólnopolskiej jak i międzynarodowej. Kilka pokoleń mielczan i mieszkańców regionu z korzystało, i w dalszym ciągu korzysta z bogatej i różnorodnej oferty tej placówki - która od 1998 r. funkcjonuje w strukturze Samorządowego Centrum Kultury.