Iga Dżochowska
Iga Dżochowska - Prezes Fundacji Polsko-Japońskiej ”YAMATO”. Założyciel i Dyrektor Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureatka wielu nagród i wyróżnień m.in.:
- Nagroda specjalna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Lider Sukcesu
- Wpływowi na Podkarpaciu
- ”Kobieta Wzór”
- Siła doświadczenia
Bardzo szanowana przez Ambasadę Japonii w Warszawie, Japończyków – artystów, którzy od 22 lat przyjeżdżają na Podkarpacie na organizowane festiwale, koncerty, pokazy, konferencje. Nazwana przez Japończyków ”Polską perłą”.
Atsuko Ogawa
Atsuko Ogawa - pianistka. Urodziła się w Kioto w Japonii, jest absolwentką Wydziału Muzycznego na Uniwersytecie Soai w Osace, odbyła 2-letnie podyplomowe studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie(1979-1981). Laureatka konkursu im. I. J. Paderewskiego(1981r.) Koncertowała w wielu miastach w Japonii, w Polsce, na Ukrainie oraz we Francji. Przez 24 lata była nauczycielem akademickim Uniwersytetu Muzycznego Soai w Osace. Z Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu, z jego założycielem i Dyrektorem Igą Dżochowską współpracuje od 1994r., wspólnie promując kulturę japońską w Polsce, w Europie, oraz Region Podkarpacki i Polskę w Japonii. Od września 2007r. pracuje w Centrum Kultury Japońskiej jako lektor języka japońskiego i promotor kultury japońskiej. Od września 2013 r. jest nauczycielem w Szkole Muzycznej w Kraśniku. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski (2010r.) - zasłużona dla kultury polskiej.
Alicja Baczyńska
Absolwentka etnologii i ochrony dóbr kultury oraz zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Pracę z dziećmi rozpoczęła od wyjazdów w charakterze wychowawcy kolonijnego. Angażowała się w wolontariat studencki „Projektor”, prowadziła lekcje muzealne w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Zdobyła uprawnienia nauczycielskie do pracy w szkole podstawowej. Obecnie prowadzi warsztaty edukacyjne z zakresu etnologii i historii sztuki w krakowskich instytucjach kultury.
Przekazuje dzieciom wiedzę o tym co kocha najbardziej: sztuce i kulturze. To pierwsze interesuje są zwłaszcza w wymiarze antropologicznym: docieka, co czuli i jak myśleli twórcy oraz odbiorcy w sztuki w przeszłości. Zainteresowania kulturą oscylują głównie wokół kultury polskiej: współczesnej i ludowej.
W wolnych chwilach podróżuje po Polsce, najchętniej bez przewodników, by samodzielnie odkrywać nieznane i ciekawe miejsca. Lubi jesień, skandynawską muzykę i dalekowschodnie kino. Alicja jest wychowawcą w Małym Geniuszu od wakacji 2015.
Sebastian R. Bielak
Doktor nauk technicznych, wykładowca, fotograf, autor książek, filmów, wystaw fotograficznych oraz ponad 130 artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, z zawodu nauczyciel akademicki, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Dalekiej Północy. Prowadzi stronę internetową poświęconą podróżom przyrodniczym po świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże bliskie Naturze”.
Agnieszka Bożek
Psycholog, trener, psychoterapeutka, coach rodzicielski. Jest absolwentką psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła Zaawansowane Szkolenia Trenerskie w Pracowni Psychologicznej Elżbiety Sołtys oraz 4-letnią Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Jako trener prowadzi warsztaty z tzw. umiejętności miękkich dla dzieci i młodzieży, studentów oraz osób pracujących zawodowo. Prowadzi również indywidualne sesje dla rodziców oraz warsztaty dla rodziców i profesjonalistów z zakresu rozwoju, edukacji i wychowania dzieci. Jest współtwórcą i koordynatorem pierwszej w Polsce Szkoły Coachów Rodzicielskich. Od 2010 roku współpracuje z Fundacją Uniwersytet Dzieci w zakresie projektowania i prowadzenia warsztatów metodycznych dla dzieci oraz wykładów dla rodziców.
dr Marta Czyżewska
Trener i wykładowca od ponad dwudziestu lat, prowadzi szkolenia z zakresu rachunkowości, finansów, przedsiębiorczości i zarządzania. Adiunkt w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pracuje z różnymi grupami docelowymi: młodzieżą, studentami polsko- i anglojęzycznymi, pracownikami firm, menedżerami średniego i wyższego szczebla, osobami bezrobotnymi, przyszłymi i obecnymi przedsiębiorcami. Doradca i konsultant dla przedsiębiorstw w aplikowaniu o fundusze unijne, sporządzaniu analiz finansowych, biznes planów, audytów procesów biznesowych i zarządzania innowacjami, opracowywaniu planów naprawczych i rozwojowych, menedżer funduszu kapitału zalążkowego, następnie mentor Akceleratora StartInPodkarpackie oraz właściciel firmy szkoleniowo-doradczej.
Gertruda Fijołek
Gertruda Fijołek jest psychopedagogiem, trenerem, doradcą personalnym i zawodowym.
Absolwentka Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej i Instytutu Postępowania Twórczego w Łodzi oraz studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Doradztwa Zawodowego. Posiada doświadczenie zawodowe związane z szeroko pojętą edukacją, zarówno na szczeblu akademickim, jak i szkolnym. Pracuje również w sektorze szkoleniowym - kilkuletnie doświadczenie na stanowisku trenera i doradcy. Od 3 lat prowadzi własną firmę szkoleniową „AsMentor”. Autorka szkoleń, treningów psychoedukacyjnych, programów rozwojowych dla firm, szkół, instytucji związanych z oświatą, biznesem i pomocą społeczną. Metody, którymi pracuje odwołują się do koncepcji twórczego i aktywnego uczenia. Oparte są głównie na potencjale uczestników, wymianie doświadczeń oraz ćwiczeniu konkretnych kompetencji. Współpracowała z Uniwersytetem Dzieci, prowadząc zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Mama dwójki dzieci, Bartka i Alicji. Aktywnie i niestandardowo spędza wolny czas i propaguje zdrowy styl życia.
Aneta Filas
Pedagog, neurologopeda, surdologopeda i oligofrenopedagog. Absolwentka studiów magisterskich na WSP w Rzeszowie. Od lat zajmuje się terapią
pedagogiczną i terapią logopedyczną. Trener metody EEG-biofeedback. Specjalizuje się w pracy metodą Marii Montessori. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą szkolną. Pasjonuje ją zdobywanie wiedzy i wdrażanie jej w życie prywatne i zawodowe. Miłośniczka fotografii, Gimnastyki Słowiańskiej i zdrowego stylu życia. Uwielbia gotować, robić kosmetyki naturalne i przebywać na łonie natury.
dr Ryszard Gabryszewski
Ryszard Gabryszewski jest astronomem, adiunktem w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Prowadzi badania dynamiki i fizyki małych ciał Układu Słonecznego. Interesuje się procesami powstawania i ewolucji układów planetarnych we wczesnych stadiach rozwoju, bada wpływ efektów termicznych na ruch ciał w przestrzeni. Od wielu lat aktywnie popularyzuje astronomię prowadząc m.in wykłady, warsztaty i prelekcje w Centrum Badań Kosmicznych PAN podczas Pikników Naukowych oraz Festiwali Nauki. Jest twórcą fundacji wspomagającej nauczanie astronomii i fizyki w szkołach. Lubi podróżować.
dr Marek Gibiński
Dr Marek Gibiński jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego kierunku Towaroznawstwo. Pracuje na Uniwersytecie Rolniczym na Wydziale Technologii Żywności na etacie starszego wykładowcy, prowadzi zajęcia z towaroznawstwa produktów spożywczych, kształtowania jakości produktów spożywczych, prawa żywnościowego. Interesuje się zagadnieniami bezpieczeństwa żywności, pochodzenia i właściwości produktów spożywczych. Zainteresowania prywatne: kulinaria, kulinaria Włoch, fotografia przyrodnicza.
Małgorzata Głubisz
Fizjoterapeutka, terapeuta Integracji Sensorycznej, Kynoterapeuta (dogoterapeuta) z wieloletnim stażem. Absolwentka wielu szkoleń i kursów dotyczących pracy z dziećmi z autyzmem. Od wielu lat prowadzi zajęcia z psami dla dzieci sprawnych i niepełnosprawnych w przedszkolach, szkołach, ośrodkach specjalistycznych, świetlicach socjoterapeutycznych. Dla wszystkich dzieci spotkania z psami to świetna zabawa, w którą zręcznie wplecione są elementy rehabilitacji, Integracji sensorycznej, nauki zachowań i norm społecznych. Pracuje na przemian z czterema świetnie przygotowanymi psami terapeutycznymi: rasy Golden Retriever (Buffy i Delhi) oraz Labrador Retriever (Milka i Layla)
dr Edyta Gracz-Chmura
Doktor nauk humanistycznych, na co dzień zajmująca się literaturą romantyzmu. Pracuje w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Mielcu (którego jest absolwentką) oraz na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (gdzie uzyskała stopnień magistra oraz doktora). Z pochodzenia jest mielczanką.
W pracy z młodzieżą licealną osiągnęła wiele sukcesów: w konkursach recytatorskich, olimpiadach polonistycznych, ponadto opiekuje się kołem teatralnym i kołem historii literatury. Jest autorką książek: „Literatura romantyczna w Krakowie (1827-1863). Zarys monograficzny”, „Krakowiak ludowy i literacki. Antologia” oraz kilkunastu artykułów naukowych. Uczestniczyła w kilkudziesięciu sesjach naukowych z dziedziny literatury i kultury. Udziela się społecznie w Fundacji im. Maurycego Mochnackiego, upowszechniającej literaturę i kulturę polską. Jest członkiem i założycielem Towarzystwa Naukowego Instytutu Studiów Polskich. W 2011 roku otrzymała Nagrodę Miasta Krakowa za „najlepszą pracę doktorską o Krakowie”.
„W swoim świecie. Kim byli romantycy?” to zajęcia prowadzone na Mieleckim Uniwersytecie Dziecięcym, gdzie dr Edyta Gracz-Chmura postara się odpowiedzieć na tak interesujące pytania, jak: kim był romantyk? co czuł i myślał? dlaczego lubił czytać? dlaczego unikał ludzi i często się obrażał? oraz dlaczego się zakochiwał?
Anna Grunwald
Anna Grunwald jest kierownikiem Działu Naukowo-Oświatowego i Muzeum dla dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, doktorantka w Zakładzie Dydaktyki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Polonistka – Uniwersytet Łódzki, absolwentka Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Do 2002 r. nauczycielka w warszawskich szkołach podstawowych i gimnazjach Społecznego Towarzystwa Oświatowego. W latach 2002 manager marketingu i sprzedaży na rynku wydawniczym. Współautorka podręczników szkolnych: cykl „A to historia!" Podręcznik do kl. 5, scenariuszy zajęć dla nauczycieli Wydawnictwo „Nowa Era”, wyd. 2000-2012; autorka „Antologii polskiej poezji śpiewanej" Wydawnictwo „Siedmioróg” 2001, ekspertyz, artykułów edukacyjnych, trener.
Halisz Janusz
Kustosz Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu. Absolwent historii i muzeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracownik Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu z 30. letnim stażem. Specjalizuje się w historii fotografii, historii XIX i XX wieku oraz historii Mielca. Odznaczony tytułem Pozytywny Mielczanin w kategorii Kultura w 2015 roku. Jest autorem wielu publikacji, głównie z dziedziny fotografii: Mielec w starej fotografii; Dwa pokolenia Jadernych; Fotoaparaty w zbiorach Muzeum Regionalnego w Mielcu; Franciszek Kazana 1887-1957; Jadernówka – muzeum mieleckiej fotografii; Mielec w starej fotografii – z klisz Augusta i Wiktora Jadernych, Z historii mieleckiej fotografii 1869-1989 oraz współautorem Gmina Mielec – pamiątki przeszłości w krajobrazie wsi; Mielec na dawnych pocztówkach. Swoje pasje muzealnicze i fotograficzne przenosi w obszar funkcjonowania mieleckiej kultury, aktywizuje młodych mielczan do poznawania historii regionalnej. W Mieleckim Uniwersytecie Dziecięcym wygłosi wykład Od lotniska turystycznego do Łosia…
Dorota Jarecka
Dorota Jarecka jest starszym kustoszem w Dziale Naukowo –Oświatowym Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Etnografii. Animatorka i edukatorka, współautorka i koordynatorka ministerialnych projektów muzealnych „Rodzinne spotkania z tradycją” (2009), „Popołudnie w Muzeum”(2010) oraz współautorka ministerialnego projektu „Ścieżki tradycji”(2006). Organizatorka innych cyklicznych wydarzeń w Muzeum między innymi Festiwalu Nauki. Współautorka teczki edukacyjnej „Wycinamy z Ethnomuseum”. Autorka i komisarz wystaw muzealnych. W latach 1992 – 2008 współpracownik Redakcji Dziecięcej TVP.
dr Magdalena Jarzębowska
Doktor nauk biologicznych, mgr ochrony środowiska, ukończyła również studia podyplomowe z chemii. Obecnie założyciel i główny nauczyciel w firmie edukacyjnej "JAKU" organizującej warsztaty przyrodnicze w przedszkolach i szkołach.
Biolog z wykształcenia, nauczyciel z pasji. Miłośniczka owadów, szczególnie wodnych, fascynatka chemicznej komunikacji między zwierzętami, w tym feromonów, zwanych "molekułami miłości". Przez 4 lata pracowała na stanowisku adiunkta w Instytucie Nauk o Środowisku UJ, gdzie zgłębiała tajniki ewolucji i genetyki. Obecnie stara się codziennie zarażać swoją miłością do biologii najmłodszych, prowadząc warsztaty przyrodnicze w przedszkolach i szkołach. Otrzymała nagrodę Wykładowca Roku Uniwersytetu Dzieci 2012/2013.
dr Agata Jurkowska
Agata Jurkowska jest geologiem. Wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi badania w Polsce. Lubi podróżować, była już na Madagaskarze, w Rosji, Tanzanii Maroku i Indiach. Lubi uczyć, szczególnie najmłodszych. Od kilku lat organizuje warsztaty i pokazy mające na celu popularyzowanie nauk przyrodniczych. Organizowała w Krakowie m.in. „Dni Ziemi”, warsztaty geologiczne, speleologiczne, kartograficzne, ekologiczne, warsztaty w ramach „Festiwalu Nauki” oraz „Annogórskie spotkanie na wulkanie”. Jest laureatem konkursu „Popularyzator Nauki” organizowanego przez serwis Polskiej Agencji Prasowej Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii Naukowiec/ Instytucja naukowa. Geologia dla Pani Agaty to nie tylko zawód, ale także pasja.
Marta Koplejewska
Oligofrenopedagog i nauczyciel fizyki z kilkuletnim stażem pracy. Praca z dziećmi i młodzieżą jest jej wielką pasją. Lubi nowe wyzwania oraz stosuje niekonwencjonalne metody nauczania. Od trzech lat prowadzi wykłady na Uniwersytetach Dziecięcych. W trakcie swojej pracy realizowała wiele projektów i programów – tj. e-Fizyka, Wirtualna Fizyka, Edusceince, Szkoła Pełna Zasobów, Winiary, Tesco. Przygotowywała uczniów do wielu konkursów, w których osiągali wysokie lokaty. Pracę traktuje bardzo odpowiedzialnie, a zdobyta wiedza i uśmiech dziecka jest dla niej największą nagrodą.
Zenon Koplejewski
Zenon Koplejewski - nauczyciel z bardzo dugim stażem zawodowym. Jego pasją i zainteresowaniem jest technika, a przede wszystkim nowinki motoryzacyjne i techniki wytwarzania pojazdów samochodowych. Na co dzień pracuje z dorosłą młodzieżą, przygotowując ją do egzaminów Jednak największą radość sprawia mu przekazywanie wiedzy i tłumaczenie zjawisk technicznych jego cudownym wnuczkom,
dr Małgorzata Krzeczkowska
Adiunkt na Wydziale Chemii UJ w Krakowie; na co dzień zajmuje się metodologią nauk przyrodniczych. Lubi uczyć; entuzjastka edukacji nieformalnej. Popularyzatorka nauki.
dr Edyta Lisek-Lubaś
artysta plastyk, surdopedagog, tyflopedagog. Edukator, wykładowca i szkoleniowiec. Studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja z grafiki. Dyplom z grafiki warsztatowej i aneks z grafiki komputerowej (Wyróżnienie Dziekana – 2005).
W 2013 r. uzyskała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych (WA UMCS w Lublinie). Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie: surdopedagogiki (2009), KUL w Lublinie i w zakresie: tyflopedagogiki (2011), APS w Warszawie.
Brała udział w 40 wystawach zbiorowych i 15 wystawach indywidualnych: 2005/2006 – Najlepsze Dyplomy Grafika Polska 2005, SMTG w Krakowie; Najlepsze Dyplomy Grafika Polska 2005 – Polski Instytut Kultury w Kijowie i w Sztokholmie; 2006 – Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny, pt. Przestrzenie wyobraźni, Galeria Fotoplastykon w Poznaniu – Wyróżnienie; 2007 – Międzynarodowe Triennale Grafiki Oldenburg-Wiedeń; Porównania 17 – konkurs dla środowiska artystycznego związanego z Ziemią Sandomierską – Wyróżnienie Honorowe, 2008; Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej-Gdynia 2010, 2014, 2016; ICON DATA 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 SMTG w Krakowie – pracew Wirtualnym Muzeum Sztuki Współczesnej. Członek Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.
Jej praca artystyczna oscyluje wokół grafiki projektowej, warsztatowej i form z papieru ręcznie czerpanego. Sztuka wokół niepełnosprawnych, niepełnosprawni wokół sztuki – tak jednym zdaniem można określić jej zainteresowania naukowo-artystyczne.
Wieloletni pracownik Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli (edukator muzealny i koordynator ds. gości niepełnosprawnych), gdzie prowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Współkoordynatorka polsko-ukraińskiego projektu „Galeria przez Dotyk” realizowanego przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w ramach projektu Dostępne Muzeum.
W 2010 roku - nominacja do nagrody Sybilla 2009 - za projekt Dostępne Muzeum. Nagroda główna w konkursie Polska Pięknieje w kategorii Turystyka Transgraniczna za projekt Dostępne Muzeum. Autorka programu edukacyjnego dla osób niesłyszących i słabosłyszących Dostępne Muzeum, warsztatów artystycznych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, dla osób niesłyszących i słabo słyszących, a także dla osób niewidomych i słabo widzących opracowanych na podstawie innowacyjnych programów edukacyjnych stworzonych przez ekspertów z Polski i z zagranicy, w ramach polsko-ukraińskiego projektu „Muzea bez barier. Koalicja muzeów polsko ukraińskich na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego”. Kurator wystaw artystów niepełnosprawnych.
Autorka jednego z modułów projektu edukacyjnego: „Kod architektury” - wystawy: „Niewidzialne bariery”, dotyczącej barier architektonicznych z jakimi borykają się osoby niewidome; wyróżnionego w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014. Wystawa prezentowana podczas II Dni Dizajnu w Stalowej Woli. Dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Autorka programów warsztatów artystycznych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, dla osób niesłyszących i słabosłyszących, a także dla osób niewidomych i słabowidzących, autorka i koordynatorka innowacyjnych projektów edukacyjnych dla osób z dysfunkcjami słuchu: „Eko-surdo-dizajn dla najmłodszych, czyli ekologiczne zabawki dla dzieci z dysfunkcją słuchu”, „Dodo tu był i zostawił ślad… w Parku 24 h”, „Sport w kulturze- kultura w sporcie”, „Zachciało się kafelka z pieca …jak gwiazdki z nieba!”, „Emerytura to bzdura!” (projekt na aktywizację zawodową i społeczną osób niesłyszących i osób 60 +, dofinansowany z FIO z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej).
Prowadzi kursy języka migowego dla dzieci i dorosłych. Prelegentka na wielu konferencjach kraju i za granicą, autorka artykułów i publikacji dotyczących udostępniania sztuki osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnością, a także artykułów i publikacji na temat problemów, z jakimi borykają się kierowcy z dysfunkcjami słuchu.
Inicjatorka ogólnopolskiej kampanii społecznej: Znosimy bariery! Niesłyszący kandydat na prawo jazdy kategorii A i B.
Od 2013 r. wykładowca w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania na kierunku Projektowanie graficzne, opiekun i twórca innowacyjnej grupy dla osób z dysfunkcjami słuchu - Surdo design.A od 2016 r. opiekun i wykładowca na kierunku Foto surdo, a także wykładowca na kierunku Grafika projektowa, w studium dziennym.
Nieprzerwanie od 2011 roku Wiceprezes Stowarzyszenia Kulturalno-Sportowego Niesłyszących „Surdostal” w Stalowej Woli. Członek zespołu tworzącego innowacyjne urządzenia i aplikacje wspomagające komunikację osób z dysfunkcjami słuchu podczas nauki jazdy. Od września 2016 r. prezes Fundacji Repatria-Kultura i Sztuka w Lublinie.
Niezależny specjalista w zakresie udostępniania kultury i sztuki osobom
z niepełnosprawnościami, łączenia ludzi w sferze biznesu i przekuwania w rzeczywistość rzeczy z pozoru niemożliwych do wykonania, i pozyskiwania na ten cel środków finansowych. Inicjatorka i współautorka innowacyjnego i pionierskiego w Polsce kierunku studiów podyplomowych z zakresu udostępniania kultury i sztuki osobom niepełnosprawnym, na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, kierunek ten otrzymał certyfikat "Studia z przyszłością!” w pierwszej edycji Ogólnopolskiego Programu Akredytacyjnego organizowanego wspólnie przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję Kreatywną PRC.
Od 2016 roku właścicielka firmy Zorro Design.
Izabela Ławecka
Izabela Ławecka - na co dzień funkcjonariusz celno-skarbowy Krajowej Administracji Skarbowej, agent celny, trener wykładowca i egzaminator Krajowej Szkoły Skarbowości w Warszawie. Po pracy animator zabaw dziecięcych lubiący nowe wyzwania, a także stosujący nietypowe metody nauczania zarówno w pracy z dorosłymi jak i dziećmi. Połączenie tych dwóch skrajności sprawia, że każde spotkanie jest wielką niewiadomą…. może i tym razem tak będzie?
Anna Machacz
Teatrolog, pedagog, od wielu lat zajmuje się organizacją i koordynacją projektów oraz wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Przygotowuje i prowadzi autorskie warsztaty edukacyjne dla dzieci, spotkania integracyjne, akcje promocyjne, pikniki i programy artystyczne dla firm.
Jej pasją jest organizacja eventów, których scenariusze sama przygotowuje a następnie realizuje. Współpracując z Teatrem Groteska w Krakowie przez kilka lat z rzędu organizowała najbardziej smoczą imprezę w Polsce czyli Wielką Paradę Smoków. Dzięki pracy dla Cinema City Poland zdobyła cenne doświadczenia w kierowaniu grupą ludzi oraz zrealizowała wiele ogólnopolskich projektów edukacyjnych.
Właścicielka firmy CelEdu, która pozwala jej na projektowanie autorskich eventów tematycznych.
Prof. dr hab. Wojciech Macyk
Prof. dr hab. Wojciech Macyk – chemik, prodziekan Wydziału Chemii ds. badań i współpracy, kierownik Zakładu Chemii Nieorganicznej UJ w Krakowie. Pochodzi z Mielca, jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Mielcu. W 2017 roku został laureatem nagrody Ministra Nauki 2017 za "wybitne osiągnięcia naukowe". W swojej pracy zawodowej zajmuje się badaniem procesów zachodzących w obecności światła i katalizatorów i szuka dla nich możliwości zastosowania.
Elżbieta Marczak
Elżbieta Marczak jest starszym kustoszem w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Absolwentka etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Podyplomowych Studiów Muzealniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracownik Działu Naukowo – Oświatowego od 1993 roku. Animator i edukator, twórca i współtwórca scenariuszy lekcji, programów edukacyjnych oraz warsztatów dla dzieci. Od 15 lat współpracuje z Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla cudzoziemców POLONICUM na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka i komisarz wystaw muzealnych.
dr Wanda Matras-Mastalerz
adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwesytetów Trzeciego Wieku.
Karolina Moll
Absolwentka archeologii (Uniwersytet Jagielloński) oraz turystyki i rekreacji (WSIZ w Rzeszowie), stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Starannie łączy zamiłowanie do archeologii i popularyzowania nauki z pasją podróżowania. Zorganizowała wyprawę badawczą do Wielkiej Brytanii, uczestniczyła w wykopaliskach prowadzonych w Peru przez Uniwersytet Wrocławski oraz dwukrotne przepłynęła Ocean Atlantycki nauczając historii na żaglowcu. Od kilku lat prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, zaszczepiając w nich wiarę w marzenia i ciekawość świata. Współpracowała m. in. z Uniwersytetem Śląskim Dzieci, Akademią Przyszłości, Fundacją Dookoła Świata i Fundacją STS Fryderyk Chopin.
Marcin Musiał
Z wykształcenia jest magistrem zarządzania i marketingu, ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Ekonomiczny background ułatwia mu wyznaczanie sobie konkretnych celów oraz koncentruje się na nieustannej dbałości o unikatowość i najwyższą jakość usług Firmy „Poznajemy Świat”. Jest też certyfikowanym trenerem biznesu, kwalifikacje zdobył w Szkole Trenerów przy Pracowni Psychologicznej Elżbiety Sołtys.
Jerzy Nedoma
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Z wykształcenia chemik-ceramik, a z zamiłowania tłumacz i poliglota. Założył (1991), zorganizował i przez 25 lat prowadził Biuro Tłumaczeń Technicznych LIDO-LANG, które znalazło się w prestiżowym gronie 20 największych biur tłumaczeń w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Jest współzałożycielem europejskiego stowarzyszenia biur tłumaczeń ELIA (2006), w którym pełnił także funkcję skarbnika. Jest też współzałożycielem (2010), aktualnie członkiem Rady Nadzorczej spółki informatycznej XTRF Management Systems, która oferuje znane na 5 kontynentach oprogramowanie wspomagające zarządzanie biurami tłumaczeń (system XTRF). Od przejścia na emeryturę prowadzi zajęcia dydaktyczne na Krakowskiej Akademii im. Frycza-Modrzewskiego na specjalności filologicznej z przedmiotu „tłumaczenie tekstów nieliterackich” na studiach stacjonarnych i zaocznych.
Prywatnie pasjonuje się turystyką zagraniczną – od Kalifornii aż po Szanghaj – oraz poznawaniem kolejnych języków obcych. Obecnie posiada biegłą znajomość kilkunastu języków obcych.
dr Agata Nicewicz i dr Łukasz Nicewicz
Na co dzień prowadzą badania naukowe z zakresu arachnologii i entomologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autorzy licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych poświęconych m.in pająkom i pszczołom. Popularyzatorzy nauki i wiedzy o pająkach i owadach, od wielu lat prowadzą liczne warsztaty i stoiska naukowe w ramach współpracy m.in. ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Radzionkowie.
dr Andrzej Nowakowski
Andrzej Nowakowski jest doktorem polonistyki i wykładowcą na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dyrektor wydawnictwa „UNIVERSITAS”. Pasjonat fotografii. W 2009r. wykonał zdjęcia Ołtarza Mariackiego (ok. 6 tys. sztuk). Fotografie te zostały opublikowane w kalendarzu ściennym na rok 2010, Kalendarzu fotografa 2011, 20.tomie serii Historia sztuki i albumie Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza, za który otrzymał nagrodę „Krakowska Książka Miesiąca” w 2011 roku. Wcześniej, w 2006 roku to samo wyróżnienie uzyskał album Sławomir Mrożek.
Klaudia Pazdan
Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej Uniwersytety Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2008 roku edukator muzealny. Od stycznia 2015 pracownik Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Miłośniczka podróży w czasie i przestrzeni. Najbardziej lubi w swojej pracy interakcję z innymi (zwłaszcza najmłodszymi) i pokazywanie im „dziwności codzienności”.
dr hab. Bartosz Płachno
Biolog, botanik, pracuje na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w anatomii, cytologii oraz embriologii roślin. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego. Bada m.in. rośliny mięsożerne. Uczestniczył w wyprawach naukowych do USA, Australii, Tasmanii, Kaukazie. Weekendy spędza w kamieniołomach, na poszukiwaniu skamieniałości i minerałów. Uwielbia podróże.
Dr Joanna Puchalska
Absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu. Tytuł magistra uzyskała w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ ukończyła studia doktoranckie. Rozprawę doktorską o japońskim ethosie wojownika obroniła na SWPS Uniwersytecie humanistycznospołecznym w Warszawie. Pierwsze doświadczenia dydaktyczne zdobyła w KPSC UJ, obecnie związana jest z Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Główne zainteresowania naukowe: kultury wojenne, wojownicy i militaria Azji i Europy, II wojna światowa, kultura Japonii, dawna sztuka żeglugi. Zainteresowania badawcze łączy z praktycznym zdobywaniem wiedzy w zakresie rozmaitych sztuk i sportów walki – od japońskiej szermierki, poprzez łucznictwo konne, do dawnych europejskich sztuk walki.
Katarzyna Rajda-Szostak
Katarzyna Rajda – Szostak z wykształcenia jest magistrem Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła ekonomię w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz studia podyplomowe w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie z zakresu Specjalista ds. projektów EFS. Posiada certyfikat trenera wydany przez Pracownię Psychologiczną im. Elżbiety Sołtys w Krakowie. Specjalizuje się w szkoleniach z tematyki pozyskiwania i rozliczania środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim w ramach inicjatywy ”Uniwersytet Dzieci” w latach 2010 - 2011. Mama 6 letniego Filipa i rocznego Michałka. Pasjonatka coachingu rodzicielskiego.
Monika Rak
Doktor nauk biologicznych (stopień uzyskany w Uniwersytecie Jagiellońskim w 2014 roku), pracuje w Zakładzie Biologii Komórki na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odbyła staże naukowe w Polsce i USA. Prowadzi badania dotyczące transfekcji komórek oraz zastosowania poliprenoli i ich wpływu na komórki. Oprócz intensywnej pracy naukowej i dydaktycznej jej pasją jest popularyzacja nauki - bierze czynny udział w organizacji Małopolskiej Nocy Naukowców, Festiwalu Nauki oraz prowadzi wykłady i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Laureatka stypendium projektu „Doctus – Małopolski fundusz stypendialny dla doktorantów", Nagrody Rektora UJ za rozprawę doktorską, wyróżnień za wysoką jakość pracy dydaktycznej dla najwyżej ocenionych pracowników UJ oraz pierwszych nagród za prezentacje ustne na V Kopernikańskim Seminarium Doktoranckim w Toruniu i I Sympozjum APoDS w Buffalo (Nowy Jork, USA). Pasjonatka tańca i wycieczek rowerowych.
Dr Tadeusz Ratusinski
Doktor nauk matematycznych w specjalności ich dydaktyki. Pracuje w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie jako pracownik naukowo-dydaktyczny.
Od szeregu lat zajmuje się szeroko pojętym wykorzystaniem nowoczesnych technologii w procesie uczenia się i nauczania matematyki na różnych poziomach edukacji.
Odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej w 2012 roku nadawanym nauczycielom akademickim legitymującym się wybitnym dorobkiem w zakresie oświaty i wychowania.
Absolwent II Liceum im. Mikołaja Kopernika w Mielcu.
Klaudiusz Salamon
Klaudiusz Salamon jest geologiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Obecnie jest doktorantem Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bierze czynny udział, prowadząc pokazy i warsztaty, podczas wielu wydarzeń promujących naukę, takich jak „Dni Ziemi”, „Festiwal Nauki”, „Noc Muzeów”, „Noc Naukowców” czy „Annogórskie spotkanie na wulkanie”, podczas których korzysta z zaprojektowanych i wybudowanych przez siebie modeli edukacyjnych, takich jak modele wulkanów, także tych wybuchających. Dużo podróżuje, często autostopem, zwiedzając takie kraje jak m.in. Maroko, państwa nordyckie czy mniej uczęszczane Rumunię i Mołdawię.
Katarzyna Sanak-Kosmowska
doktorantka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wykładowca Uniwersytetu Dziecięcego działającego przy Uniwersytecie Ekonomicznym, absolwentka Psychologii oraz Zarządzania na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z marketingiem i psychologią konsumentów. Na co dzień pracuje w krakowskiej agencji reklamowej, gdzie jest odpowiedzialna za realizację kampanii marketingowych w Internecie.
W wolnych chwilach gotuje, uczy się języków obcych i podróżuje.
dr Dorota Semków-Chajko
Urodzona 2 sierpnia 1981 roku w Przemyślu. Szkołę podstawową ukończyła w Żurawicy, natomiast szkołę średnią w Przemyślu. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim i politologii na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. W 2011 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Aktywna na polu działalności organizacyjnej poprzez pomoc w organizacji konferencji organizowanych przez Instytut Historii UR oraz cyklu debat naukowych na Uniwersytecie Rzeszowskim dotyczących Unii Europejskiej (czynny udział); pełnienie funkcji koordynatora ds. współpracy z Politechniką Rzeszowską w sprawie organizacji Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki; współpracę z kołami naukowymi funkcjonującymi na Uniwersytecie Rzeszowskim; bycie członkiem Rady Instytutu Historii oraz Rady Wydziału Socjologiczno-Historycznego UR; aktywność w Radzie Doktorantów UR. W okresie studiów doktoranckich prowadziła zajęcia ze studentami a od 2011 roku zatrudniona jest na stanowisku adiunkta na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego ( początkowo w Zakładzie Studiów Europejskich, obecnie w Zakładzie Historii Państwa i Prawa). Obecnie pełni funkcję przedstawiciela Wydziału w Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów oraz Przewodniczącej Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Podobnie jak w roku ubiegłym, sprawuje funkcję Kierownika Obowiązkowych Zawodowych Praktyk Studenckich na kierunku Administracja oraz Europeistyka.
Obecnie opracowuje program studiów podyplomowych przewidzianych do realizacji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Andrzej Siwek
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego - historyk (1987) i historyk sztuki (1991). Doktor nauk technicznych w dziedzinie architektura i urbanistyka (Politechnika Krakowska 2014).
1992 – 2006 pracował w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie, 1997 - 2006 pełnił obowiązki zastępcy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Od 1994 współpracownik Regionalnego Ośrodka Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Krakowie, od 2006 kieruje Regionalnym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków w Krakowie, od 2011 pod nazwą Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie. Wykłada zagadnienia ochrony dóbr kultury w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor i współautor publikacji naukowych i popularyzatorskich z zakresu historii sztuki, ochrony dóbr kultury oraz dokumentacji i opinii konserwatorskich. Zainteresowany problematyką krajobrazu w ochronie zabytków oraz zarządzaniem dziedzictwem. Współautor wniosków o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - Drewniane kościoły Małopolski (2003), Drewniane cerkwie regionu Karpat w Polsce i na Ukrainie (2013), Wieliczka i Bochnia Królewskie Kopalnie Soli. Rozszerzenie wpisu Kopalni Wieliczka (2013, koordynator opracowania).
mgr Anna Skrzynecka
Magister biologii, doktorantka w Instytucie Nauk o Środowisku UJ.
Doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich "Społeczeństwo - Technologie - Środowisko". Interesuje się ewolucją, genetyką i zachowaniem zwierząt. Jest osobą energiczną, kontaktową i zaangażowaną we wszystko co robi. Współorganizuje i prowadzi warsztaty przyrodnicze na Festiwalu Nauki w czasie Nocy Naukowców oraz Nocy Biologów.
Zbigniew Adam Skuza
Zbigniew Adam Skuza jest kustoszem Muzeum Wsi Radomskiej. W Muzeum opiekuje się kolekcjami maszyn i narzędzi rolniczych, pszczelarską, rzemiosł wiejskich, środków transportu. Oprócz tego interesuje się zagadnieniami związanymi z pożywieniem wiejskim. Jest autorem wielu scenariuszy wystaw i artykułów na temat kultury materialnej. W wydawnictwie Muza w serii "Ocalić od zapomnienia" opublikował książkę „Ginące zawody w Polsce”. Ukończył Katedrę Historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, Podyplomowe Studium Muzeologiczne w Instytucie Etnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, studia podyplomowe w zakresie Marketingu Kultury na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Policealne Studium Pszczelarskie w Pszczelej Woli.” Pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej do spraw merytorycznych.
Dariusz Skonieczko
Dariusz Skonieczko jest afrykanistą w Dziale Etnografii Krajów Pozaeuropejskich Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, kierunek - Historia Sztuki. Praca magisterska nt. „Współczesna rzeźba kamienna z Zimbabwe”. Rozpoczęta praca doktorska nt. „Rola artysty w tworzeniu się nacjonalizmów w państwach Afryki Subsaharyjskiej”. Pracuje w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie na stanowisku - opiekun merytoryczny zbiorów afrykańskich oraz rejonu Półwyspu Arabskiego. Odbył liczne wyprawy do Afryki (w tym w 2008 r. do Zimbabwe oraz Demokratycznej Republiki Konga jako współpracownik Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi) oraz na Półwysep Arabski. Autor artykułów naukowych oraz podróżniczych.
dr Joanna Stojer-Polańska
Dr Joanna Stojer-Polańska – prawnik, kryminalistyk. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UJ, pracę doktorską na temat oddziaływania seriali kryminalnych przygotowała w Katedrze Kryminalistyki UJ. Wykładowca na Uniwersytecie Dzieci w Krakowie. Prowadzi zajęcia z kryminalistyki dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także jako wykładowca akademicki na uczelniach w Krakowie. Brała udział w projektach badawczych dotyczących obronności państwa oraz mediacji w postępowaniu sądowym. Współorganizowała wiele konferencji i seminariów naukowych, m.in. poświęconych problematyce samobójstw, zagadnieniu prawa i psychologii. Autorka kilkunastu artykułów naukowych. Interesuje się medycyną sądową, cyberterroryzmem oraz profilowaniem sprawców zabójstw. Mama dwóch dziewczynek, które zadają najtrudniejsze pytania, także z kryminalistyki.
Beata Stożek
Beata Stożek na co dzień pracuje w Pracowni Mikroskopii Skaningowej Elektronowej Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania mineralogiczno - petrologiczne skał głębinowych zarówno z Polski jak i Kanady, dodatkowo bierze udział w projektach interdyscyplinarnych związanych z Polską i Ameryką Południową. Przez kilka lat prowadziła w swoim Instytucie zajęcia dla studentów związane z mineralogią, obecnie spełnia się dydaktycznie prowadząc zajęcia (ćwiczenia i wykłady) dla młodszych słuchaczy. W 2012 roku prowadziła cykl zajęć dla dzieci w Moskwie na zaproszenie tamtejszego Instytutu Polskiego. Od lat bierze czynny udział w organizacji Nocy Muzeów i Nocy Naukowców oraz Festiwalu Nauki.
Joanna Szatkowska
Psycholog, socjoterapeuta, oligofrenopedagog. Absolwentka psychologii na UMCS w Lublinie i analityki medycznej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Prowadzi konsultacje psychologiczne, terapię krótkoterminową w nucie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, warsztaty i szkolenia. Odnajduje się w pracy z osobami od 3 do 90 roku życia, w różnej sytuacji zdrowotnej i życiowej. Na co dzień prowadzi swoją działalność i pracuje w szkole z młodzieżą. Uwielbia wstawać o wschodzie słońca, podróżować i czytać książki.
Kamila Szczyrek
Kamila Szczyrek jest psychologiem, trenerem i doradcą zawodowym. Absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Doradztwa Zawodowego. Nauczanie metodami aktywnymi jest jej pasją. Od siedmiu lat pracuje jako trener specjalizujący się w zajęciach z zakresu kompetencji osobistych, menadżerskich i aktywnego poszukiwania pracy. Prowadziła zająca dla dorosłych, młodzieży i dzieci oraz firm prywatnych, instytucji związanych z oświatą, biznesem i pomocą społeczną. Współpracowała również z krakowskim Uniwersytetem Dzieci prowadząc warsztaty z kompetencji interpersonalnych: autoprezentacji, inteligencji emocjonalnej i asertywności. Ukończyła Szkołę Trenerów i Doradców Personalnych Elżbiety Sołtys. Od 2 lat prowadzi własną firmę „Na Plus Szkolenia Rozwój Doradztwo” współpracując wraz z trenerami m.in. z Wyższą Szkołą Psychologii Społecznej w Warszawie, Wrocławiu i Sopocie (warsztaty specjalizacyjne dla studentów). Mama trzyletniego Grzesia. Jej pasją są rodzinne wycieczki rowerowe i aktywne spędzanie czasu wolnego.
Dr hab. Wiktor Szymborski
Adiunkt w Zakładzie Historii Kultury i Edukacji Historycznej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuję się historią kultury, historią Kościoła w epoce średniowiecza i czasów nowożytnych. Od lat popularyzuje wiedzę o przeszłości współorganizując (z ramienia Wydziału Historycznego) przy organizacji Festiwalu Nauki w Krakowie a także wygłaszając wykłady i prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży współpracując z Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Prowadzi cykl wykładów dla osób niewidomych i niedowidzących Kraków mniej znany. Jest autorem monografii: Odpusty w Polsce średniowiecznej, Kraków 2011; Collegium Broscianum, Kraków 2014, Bracia z ulicy Freta. Studia nad dominikanami warszawskimi w epoce nowożytnej, Kraków 2018. Jest członkiem Komisji Historycznej Polskiej Akademii Nauk oddz. w Krakowie, Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego oddz. w Krakowie.
Aleksander Trębacz
Aleksander Trębacz jest nauczycielem fizyki i matematyki, popularyzatorem astronomii, członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Organizował i prowadził w latach 1979 – 1996 pierwsze w Polsce specjalistyczne Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w podkrakowskich Niepołomicach. W tym okresie przeprowadził ponad dwa tysiące prelekcji popularnonaukowych i pokazów nieba, w których wzięło udział ćwierć miliona uczestników. W latach 1982 – 1997 pełnił funkcję dyrektora tego Obserwatorium. Obecnie jest nadal czynnym popularyzatorem astronomii . Specjalizuje się również w fotografii astronomicznej, głównie artystycznej. Zorganizował ponad 100 ekspedycji na obserwacje unikalnych zjawisk astronomicznych.
dr Joanna Wardęga
Adiunkt, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. W 2010 roku obroniła pracę doktorską nt. Oblicza chińskiego nacjonalizmu. Konstruowanie narodu w Chińskiej Republice Ludowej. Ukończyła socjologię na UJ, studiowała także w ówczesnej Katedrze Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, w pierwszym roczniku studentów tej instytucji. Na uniwersytetach w Szanghaju i Xiamen uczyła się języka chińskiego. Od listopada 2010 do stycznia 2018 roku dyrektor Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ "Instytut Konfucjusza w Krakowie".
Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu.
Jej zainteresowania naukowe dotyczą przemian społeczeństwa i kultury współczesnych Chin, chińskiej myśli narodowej i społecznej od XIX do XXI wieku oraz problemów związanych z turystyką w Azji Wschodniej.
Lubi podróżować, zwłaszcza po Azji. Podczas kilkunastu wypraw po niemal wszystkich prowincjach Chin przemierzyła ponad 100 tysięcy km.
Anna Wasińska
Pedagog-terapeuta, oligofrenopedagog, zoopsycholog, instruktor szkolenia psów. Absolwentka Pedagogiki specjalnej w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. J. Korczaka w Warszawie oraz Psychologii zwierząt w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od wielu lat współpracuje z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Rzeszowie oraz Niepublicznym Przedszkolem Niezapominajka w Rzeszowie, gdzie prowadzi zajęcia terapeutyczno-edukacyjne z udziałem psa. Właścicielka firmy AWASKA Centrum Terapeutyczno-Edukacyjne specjalizującej się w terapii zachowania i szkolenia psów oraz organizującej zajęcia dla dzieci, warsztaty i szkolenia dla dorosłych. Prywatnie właścicielka pięciu psów, z których cztery aktywnie uczestniczą w zajęciach dogoterapii, miłośniczka przyrody i wszystkich zwierzaków – tych małych i dużych. Swoją pasją i miłością do psów zaraża innych.
prof. Kazimierz Wiech
Kazimierz Wiech jest absolwentem i profesorem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, specjalistą z zakresu ochrony roślin. Oprócz intensywnej pracy naukowej, dydaktycznej popularyzatorskiej w swojej specjalności z zamiłowaniem i talentem fotografuje i filmuje, nie tylko rośliny i owady, ale też architekturę, zabytki, rzeźby i krajobrazy. Współpracuje naukowo z Wydziałem Biologii na Uniwersytecie Lwowskim i Ogrodem Botanicznym w Krakowie. W 1997r. zorganizował Uniwersytet dla Młodzieży, w ramach którego popularyzowana jest wiedza ogrodniczo – biologiczna, a w 2010r. Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Od 1993r. współpracuje z Radiem Kraków, dla którego przygotował ponad 1500 cyklicznych audycji, współpracuje także z TVP, dla której przygotował ponad 100 programów. W 2000r. zainicjował „Dni Owada” – imprezę przeznaczoną dla młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Krakowa, popularyzującą entomologię i owady. Autor i współautor 20 podręczników, poradników i atlasów skierowanych zarówno do producentów warzyw i owoców jak i działkowców oraz studentów. Jest członkiem Komitetu Ochrony Roślin PAN, Rady Naukowej Ogrodu Zoologicznego w Krakowie, Komisji ds. Zieleni Miejskiej przy Prezydencie Krakowa, Kolegium Redakcyjnego „Działkowca” i Rady Programowej „Journal of Plant Protection”. Za działalność naukową i dydaktyczną otrzymał liczne nagrody m.in. JM Rektora AR, złoty Krzyż Zasługi i Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Dr Witold Zawadzki
pracuje w Zakładzie Fotoniki w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się plazmą oraz ultraszybką spektroskopią laserową. Jak sam mówi, w pracy "strzela z lasera w plazmę". Jego zainteresowania badawcze obejmują optykę atomową, fotonikę i technikę laserową.
Angażuje się również w popularyzację fizyki (wykłady popularnonaukowe, warsztaty przyrodnicze, konkursy fizyczne, np. "Lwiątko", "Świetlik").
Jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz współredaktorem czasopism "Foton" i "Neutrino". Poza tym interesuje się lotnictwem cywilnym i awioniką.
Katarzyna Żukowska
Katarzyna Żukowska jest koordynatorem ds. Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracowała z Muzeum Pałacem w Wilanowie - m.in. prowadziła cieszące się wielkim powodzeniem warsztaty haftu płaskiego dla dorosłych - oraz Muzeum Łazienkami Królewskimi. W 2011 r. współprowadziła ogólnopolski program ministerialny Akademia Zarządzania Muzeum. Pasjonatka muzyki ludowej, zwłaszcza pieśni.