SYLWETKI INSTRUKTORÓW/OPIS ZAJĘĆ
DOMINIK WIĘCEK/TANIEC WSPÓŁCZESNY
Tancerz, choreograf, performer, fotograf mody i stylista. Absolwent PWST w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, stypendysta Folkwang Universität der Kunste w Essen. Współpracował m.in. z Jackiem Łumińskim, Jerzym Stuhrerm, Giorgią Maddammą, Idanem Cohenem, Jeansem van Daelem. W latach 2016-2019 tancerz-artysta Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Tworzy autorskie spektakle: m.in wielokrotnie nagradzane solo Dominique, Bromance, Musica Posthumana.
Podczas XIV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Współczesnego Dominik poprowadzi warsztaty tańca współczesnego. Warsztaty skupiać się będą na zwiększaniu świadomości ciała, zwłaszcza układu kostnego oraz mięśniowego. Wykonywane ćwiczenia będą skupiały się na poznawaniu własnych możliwości fizycznych, zakresów ruchu oraz motorycznych właściwości ciała. Mają na celu uświadomienie mechanizmów, którymi posługujemy się na co dzień, zależności pomiędzy ciałem a umysłem, których na ogół nie jesteśmy w pełni świadomi. Zajęcia nie skupiają się na odtańczeniu sekwencji ruchowych, ale na wykonywaniu ćwiczeń zwiększających własne poczucie fizyczności oraz na likwidacji napięć zakłócających przepływ ekspresji w ciele.
DOMINIKA WIAK/TANIEC WSPÓŁCZESNY
tancerka | performerka | choreografka
Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST w Krakowie.
Do jej ostatnich produkcji należy MANHATTAN współtworzony z Danielą Komęderą-Miśkiewicz oraz STICKY FINGERS CLUB tworzony kolektywnie z Moniką Witkowską, Danielą Komęderą-Miśkiewicz i Dominikiem Więckiem. Współpracowała z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem ROZBARK oraz Krakowskim Centrum Choreograficznym. Brała udział w spektaklach: Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, Jakuba Lewandowskiego, Dominiki Knapik, Eryka Makohona, Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej, Macieja Kuźmińskiego, Radosława Rychcika , Magdaleny Piekorz, Quana Bui Ngoc. Występowała m.in. w: Szwecji, Chinach, Włoszech, Gruzji, Holandii, Austrii oraz na Ukrainie. Dwukrotnie uczestniczyła w projekcie badawczym związków tańca tradycyjnego i współczesnego w Chinach. Jest dwukrotną stypendystką MKiDN i Prezydenta Miasta Krakowa. Obecnie współpracuje z Krakowskim Centrum Choreograficznym.
Punktem wyjścia warsztatu będą techniki tańca współczesnego. Dużą cześć zajęć obejmuje praca z podłogą oraz praca nad integralnością ciała w ruchu. Podczas warsztatu we wspólnym doświadczeniu będziemy również eksplorować indywidualny język ruchowy każdego z uczestników/uczestniczek.
PAWEŁ KONIOR/IMPROWIZACJA „ODPUSZCZANIE KONTROLI”
Po skończeniu studiów Wychowania Fizycznego oraz Salzburg Academy of Dance, Paweł zaczął pracować w obrębie tańca, teatru oraz sztuk performatywnych w Holandii i Belgii.
Jego wszechstronne zainteresowania oraz sportowe i teatralne zaplecze, były wykorzystywane w różnych spektaklach tanecznych i teatralnych. Paweł łączy teatr jak i taniec pokazując ekspresję i emocje w ruchu. Jego zajęcia oparte są na kilku zasadach: organiczny sposób ruszania się, przepływ, wyczucie, subtelność, zaskakiwanie siebie, partnerów jak i widza oraz łamanie wszystkich zasad. Improwizacja przenika się z techniką, świadomością ciała i zabawą. Dużą inspiracja są dla niego tai-chi, sztuki walki, fighting-monkey oraz kontakt improwizacja.
Podczas XIV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Współczesnego Paweł poprowadzi warsztaty improwizacji „Odpuszczanie kontroli”. Na początku zajęć poprzez proste ćwiczenia ze świadomości ciała, skoncentrujemy się na sobie, na naszych potrzebach, na wewnętrznej podróży i słuchaniu własnego ciała. Następnie będziemy szukać spersonalizowanego ruchu, rytmu, muzykalności, a to wszystko w bliskim kontakcie z innymi uczestnikami. Będziemy uczyć się podążania i zaufania, jak również zaopiekowania. Zadaniem partnera będzie pomóc nam zrozumieć mechanizmy, które działają w naszym ciele, a które rzadko zauważamy. Poprzez manipulację różnych części ciała zauważymy, że nasze ciało nie jest jednym, a zbudowane jest z tysiąca elementów, powodując ruch sekwencyjny. Dzięki partnerowi będziemy w stanie zrozumieć swoje ciało i zgłębić wiedzę. Zabawa i rozwiazywanie zadań zintegruje nasze ciało i umysł, a ekspresja ruchu pozwoli nam wydobyć ukryte pragnienia i niewypowiedziane słowa, które przeistoczą się w ruch, gest i taniec.
DOMINIK OLECHOWSKI/FLOORWORK
Dominik Olechowski – Pierwsze kroki taneczne stawiał w Teatrze Tańca DF, a wkrótce potem w Krakowskiej Akademii Tańca. Szkolił się w najbardziej prestiżowych ośrodkach tanecznych na świecie – na Broadway Dance Centre, w Nowym Jorku, w Master Ballet Academy w Phoenix oraz na wielu warsztatach w Polsce i za granicą. Swoje dorosłe życie poświęcił na szkolenie umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów, między innymi z: Prince Credell, Willy Laury, Caroline Finn, Tyce Diorio, Erico Iisaku, Ole Martin Meland, Yoram Karmi, Sławomir Woźniak, Matt Cady, co pozwoliło mu dogłębnie poznać tajniki tańca klasycznego, współczesnego, oraz jazzowego – jego największej pasji!
Dominik ma bardzo bogate doświadczenie sceniczne – tańczył na wielu polskich i zagranicznych scenach. Wielokrotnie występował ze wspomnianymi już – Teatrem Tańca DF oraz Krakowską Akademią Tańca. Wspólnie z Teatrem Caro Dance grał w spektaklach "Poems of Love" oraz "Romeo i Julia". Główną rolę otrzymał również w prestiżowym spektaklu produkcji Master Ballet Academy, „Playing with Mozart” oraz "Dziadek do Orzechów". Przez 4 sezony, tańczył w Tatrze Groteska, w spektaklu "Przemiany", w choreografii Caroline Finn. Współpracuje również z zespołem Art Collor Ballet, biorąc udział w spektaklu "Kryptonim 27". Brał również udział w projekcie „Aurum” stworzonym przez Ace Dance Concept oraz w spektaklu „Homo Religiosus” w choreografii Karola Miękiny. Był uczestnikiem projektu tanecznego zespołu Carte Blanche wraz z Teatrem Groteska, w którym choreografem był Ole Martin Meland. Występował w siedzibie Teatru Carte Blanche w Bergen w Norwegii.
Bycie na scenie, to jednak nie jedyna jego pasja! Na co dzień spełnia się również jako instruktor tańca. Uczy w jedynym w Polsce Liceum Ogólnokształcącym o profilu Taneczno-Teatralnym, w Krakowskiej Akademii Tańca oraz w prywatnych studiach tanecznych w Krakowie. Jest założycielem projektu „House of Movement” w którym pomaga młodym i utalentowanym tancerzom przygotować się do zawodu tancerza.
Podczas XIV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Współczesnego Dominik poprowadzi warsztaty floorwork. Technika ta wymaga od tancerza elastyczności, zrelaksowanych mięśni oraz płynnych przejść między sekwencjami – przechodzenia z poziomu wyższego w niski i na odwrót. Na zajęciach uczestnicy poznają różne sposoby unoszenia korpusu w siadzie i na stojąco, oraz dynamiczne opozycje upadków ze wstaniem będące częstym elementem współczesnych choreografii. Zajęcia składać się będą z rozgrzewki, w której uczestnicy warsztatów poznają wiele osobnych elementów pracy z podłogą, które w późniejszym etapie lekcji wykorzystają w dłuższej kombinacji choreograficznej.