Mielecki Festiwal Muzyczny, organizowany przez Samorządowe Centrum Kultury, to największe i najambitniejsze artystycznie wydarzenie muzyczne w Mielcu. Festiwal od lat bez kompleksów rywalizuje o prymat z największymi festiwalami w województwie. O jego walorach artystycznych zaświadcza mecenat, jaki sprawuje nad nim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także patronaty medialne: TVP Kultura, Programu II Polskiego Radia, TVP Rzeszów, Radia Rzeszów, Gazety Codziennej „Nowiny”, Tygodnika Regionalnego „Korso”, Radia „Leliwa” oraz portalu informacyjnego HejMielec.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1998 r. jako Międzynarodowy Festiwal Organowy, a jego współorganizatorem była parafia p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przez cztery edycje w centrum muzycznego zainteresowania Festiwalu znajdowała się muzyka organowa w wykonaniu światowej sławy polskich i zagranicznych wirtuozów. Festiwal odbywał się w kościele p.w. MBNP, gdzie znajdują się organy uznawane przez znawców tematu za jedne z najlepszych w Polsce.
W 2002 r., w związku ze zmianą formuły Festiwalu, zmieniła się także jego nazwa. Odtąd wydarzenie nosiło nazwę Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, podczas którego - oprócz koncertów organowych - organizatorzy proponowali publiczności koncerty solistów, zespołów kameralnych, chórów i orkiestr nie tylko w repertuarze muzyki klasycznej, ale także jazzowej, etnicznej, czy nawet popularnej.
Wraz ze zmianą formuły, Festiwal poszerzył też swoją bazę lokalową. Nadal część koncertów (organowe, ale także niektóre symfoniczne) odbywa się w kościele p.w. MBNP, ale większość festiwalowych wydarzeń znajduje swoje miejsce w sali widowiskowej Domu Kultury SCK, w parku Oborskich, w Sali Królewskiej (siedzibie PSM I i II st. im. Mieczysława Karłowicza), w kościele p.w. Ducha św., czy nawet w hali sportowej. Podczas wielu lat istnienia Festiwalu odbyły się także duże koncerty plenerowe na placu AK.
20. edycja Festiwalu, oprócz jubileuszowej oprawy i wspaniałych propozycji muzycznych, przyniosła kolejną zmianę nazwy na Mielecki Festiwal Muzyczny. Pod tą nazwą impreza znana jest obecnie.
Ambitny repertuar, światowa obsada wykonawcza, a także perfekcyjna organizacja sprawia, że Mielecki Festiwal Muzyczny jest przedsięwzięciem uznawanym i cenionym zarówno przez krytykę oraz muzyków, jak i przez publiczność. Festiwal zyskał dużą rzeszę fanów nie tylko w Mielcu i na Podkarpaciu. Najbardziej atrakcyjnych propozycje festiwalowe ściągają uwagę melomanów z ościennych województw. Nic w tym dziwnego - MFM jest jedną z niewielu okazji do bezpośredniego kontaktu z artystami światowego formatu.
Przez wiele edycji Festiwal odbywał się w miesiącach wakacyjnych. 23. MFM stanowił pod tym względem wyjątek – koncerty odbywały się od połowy września do początku października.
Jedna edycja festiwalowa to zwykle od 7 do 10 koncertów.
Mielecki Festiwal Muzyczny gościł artystów znanych ze światowych sal koncertowych. Wśród nich byli artyści tej miary co: Gwendolyn Bradley, Paul Esswood, Teresa Żylis – Gara, Małgorzata Walewska, Piotr Paleczny, Waldemar Malicki, Konstanty Andrzej Kulka, Leszek Możdżer, Adam Makowicz
Podczas Festiwalu mielecka publiczność miała okazję poznać także całą plejadę znakomitych organistów, wśród których wymienić należy m.in.: Ludgera Lohmanna, Jana Van Mola, Jean – Pierre Lecauday, Joachima Grubicha, Józefa Serafina, Juliana Gembalskiego. Nie odstają od tego poziomu koncertujące w Mielcu orkiestry, zespoły kameralne i chóry: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyr. Agnieszki Duczmal, „Sinfonietta Cracovia” pod dyr. Krzysztof Penderecki, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, „Silesian Chamber Players” pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka ,Czech Philharmonic Brasses, Capella Cracoviensis, Praski Kwartet Gitarowy, Męski Chór „Swietilen” z Rostowa czy też „Poznańskie Słowiki”. Muzykę etniczną reprezentowali podczas Festiwalu: pieśniarka portugalskiej muzyki Fado - Fabia Rebordao, czy zespół URMULI z Gruzji. Podczas XIX edycji Festiwalu gościli w Mielcu finaliści XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie: laureat IV nagrody konkursu Eric Lu z USA, oraz finalista Georgijs Osokins z Łotwy. Niezwykłym wydarzeniem artystycznym XVII edycji MFM był koncert muzyki Krzysztofa Pendereckiego z okazji jego 80 urodzin w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją kompozytora.
Podczas kilku edycji Festiwalu udało się dokonać prestiżowych nagrań muzyki organowej z udziałem najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu. SCK wydawała płyty we współpracy z wiodącą na rynku polskim w zakresie muzyki klasycznej – firmą DUX.
Twórcą MFM był Jacek Tejchma, sprawujący także funkcję dyrektora organizacyjnego w latach 1998 – 2016. Od 2017 roku tę rolę pełni dyrektor Samorządowego Centrum Kultury - Joanna Kruszyńska.