Zespół Pieśni i Tańca "Rzeszowiacy" (chór, balet, orkiestra)
- chórmistrz - Maciej Fijałkowski
- kapelmistrz i dyrygent - Sławomir Stan
- choreograf - Mariusz Bożek
- kierownik zespołu – Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu – Joanna Kruszyńska
Zespół Pieśni i Tańca "Rzeszowiacy", założony w 1952 roku, jest reprezentacyjnym zespołem Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, jednej z największych i najprężniej działających placówek kulturalnych w południowo - wschodniej Polsce. Zgodnie z nadrzędną ideą, wynikającą z założeń programowych i artystycznych, zespół prezentuje na scenach krajowych - a od 1962 roku również za granicą - piękno i bogactwo folkloru polskiego, w tym pieśni, tańce i melodie rodzinnej Ziemi Rzeszowskiej. "Rzeszowiacy" mają w swoim repertuarze polskie tańce narodowe: krakowiaka, kujawiaka, mazura, oberka i poloneza.
Na repertuar zespołu składają się także wiązanki tańców ludowych i pieśni takich regionów jak: Śląsk, Kaszuby, Kurpie, Wielkopolska, Ziemia Lubelska, Ziemia Opolska, Ziemia Sądecka, Ziemia Rzeszowska. Tańczą, grają i śpiewają w oryginalnych strojach ludowych (z 23 regionów Polski) i historyczno - narodowych (np. stroje szlacheckie). "Rzeszowiacy" trzykrotnie koncertowali w USA i Kanadzie (każdorazowo ok. miesięczne tournee), a także wielokrotnie w: Austrii, Belgii, b. Czechosłowacji, Francji, Holandii, b. Jugosławii (Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Słowenia, Macedonia), Luksemburgu, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Turcji, na Węgrzech, we Włoszech, w b. Związku Radzieckim (na Białorusi, w Rosji, na Ukrainie).
Wielokrotnie reprezentowali Polskę na renomowanych festiwalach folklorystycznych, m.in. w Koszycach (Słowacja), w Bukareszcie (Rumunia), w Nicei (Włochy), w Dreźnie (Niemcy), w Casteldelpiano (Włochy), w Dunajvaros (Węgry), w Montgujon (Francja) zdobywając prestiżowe nagrody jury i uznanie festiwalowej publiczności.
Za wieloletnią działalność i osiągnięcia w popularyzacji kultury - szczególnie folkloru - w kraju i za jego granicami zespół otrzymał wysokie odznaczenia i wyróżnienia, w tym przede wszystkim: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznakę "1000 - lecia Państwa Polskiego", Złotą Odznakę Honorową "Polonia", Dyplom Uznania Ministra Spraw Zagranicznych. Zespół Pieśni i Tańca "Rzeszowiacy" ma w dorobku długogrającą płytę analogową, kasetę z nagraniami swojej Kapeli Ludowej, nagrania TV i radiowe (polskie i zagraniczne), wydawnictwa okolicznościowe, plakaty.
W roku 2002 Rzeszowiacy święcili jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. Jego ukoronowaniem była podróż do Szwajcarii, a we wrześniu wielki koncert jubileuszowy z udziałem Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" oraz Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki".
Od 2013 roku zespół jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF)